Jak wykryć i zlikwidować gniazdo os?

Osy to dla niektórych bardzo uciążliwe owady, osadzające się w niekorzystnych dla człowieka miejscach. Budują gniazda, które niekiedy przez wiele lat nie zostają odkryte. Rozwścieczone osy atakują człowieka, jak również mogą wyrządzić mu krzywdę. Jak zlokalizować gniazdo os? Jak się go pozbyć? Jakie środki na zwalczanie os dostępne są na ówczesnym rynku? Czy zwalczanie os na własna rękę jest bezpieczne?

Gniazdo os jest charakterystycznym worem o kształcie bryły. Może ono być zlokalizowane na gałęziach drzew, pod ziemią, w dziupli czy na strychu lub poddaszu domu. Gniazda te najczęściej zostają utworzone w okresie pierwszych ociepleń i może ich przybywać nawet do późnej jesieni. Samoistne usuwanie tych gniazd może być uciążliwe i niebezpieczne, jednak prawidłowe i ostrożne postępowanie przyniesie oczekiwane skutki i rezultaty.

Jakie środki znane są i stosowane do usuwania i tępienia os?

Najbardziej popularnymi preparatami są:

  • spray na osy,
  • gaśnica na osy,
  • pianka na osy,
  • pułapki,
  • wiele innych.

Czym one się charakteryzują? Jakie posiadają właściwości?

Spray na osy to preparat gotowy do użytku. Jest to substancja trująca, którą aplikuje się bezpośrednio na miejsce, w którym znajduje się gniazdo, a także bezpośrednio do niego. Możliwym jest również spryskanie powierzchni, na których najczęściej siadają owady. Skutecznie je to odstraszy. Środek ten można stosować zarówno w powierzchniach zamkniętych, jak i na terenach otwartych. Należy aplikować je z pewnej odległości określonej w zaleceniach producenta. Preparat ten daje możliwość bezpiecznego tępienia szkodników, bez ryzyka pogryzienia i konieczności bezpośredniego kontaktu. Czas działania tego rodzaju spray uzależniony jest od rodzaju środka, jak również marki i producenta. Większość ze środków utrzymuje się nawet do dwóch tygodni od momentu spryskania

Innym, bardzo skutecznym preparatem w walce z owadami, jest zastosowanie pułapki na osy. Czym one są?

Zadaniem tego rodzaju preparatu jest zwabienie szkodników, a następnie zatrucie ich. Silny i intensywny dla owadów wabik przyciąga osy z daleka, dzięki zastosowanych w nim substancji spożywczych i zapachowych. Osa, która dostanie się do wnętrza pułapki, nie jest w stanie się z niej wydostać. Gorąca temperatura panująca we wnętrzu urządzenia załatwia problem.