Rolnictwo i ogrodnictwo

Każdy rolnik i ogrodnik doskonale wie, jak ważne jest odpowiednie dbanie o plony zarówno przed siewem czy sadzeniem, jak i po nim. Przygotowanie gleby bardzo często zaczyna się w roku poprzedzającym siew nasion na przykład warzyw. Po zebraniu z pola plonów jesienią często nawozi się pole obornikiem i stosuje orkę zimową.

Wiosną powinno się wyrównać glebę. Najlepiej zrobić to jak najwcześniej, ponieważ wiosną gleba,szczególnie jeśli była orana, szybko wysycha. Jest to widoczne szczególnie w ostatnich latach, kiedy widać było ogromną suszę. Na wiosnę warto również nawozić glebę przed siewem, aby rośliny od razu miały zasilenie, które pozwoli im szybko i stabilnie rosnąć. Oczywiście nawozy warto stosować również podczas wzrostu roślin. Ważne jest również stosowanie środków ochrony roślin. Można je podzielić na herbicydy, fungicydy i insektycydy.

Herbicydy służą zwalczaniu chwastów, fungicydy chorób, zwłaszcza grzybiczych, natomiast insektycydy zwalczaniu szkodliwych owadów. Oczywiście środki ochrony roślin należy stosować z uwagą oraz ściśle według wskazań producenta. Zarówno za mała, jak i za duża dawka oprysku mogą mieć negatywne skutki.

Należy pamiętać o tym, aby oprysków używać wtedy, gdy pszczoły są już w ulach, ponieważ łatwo można je zatruć. Są to natomiast niezwykle pożyteczne, praktycznie niezbędne stworzenia.

Oczywiście po tym, jak rośliny dojrzeją, są zbierane i cały cykl zaczyna się od nowa, jednak należy pamiętać o płodozmianie. Większość roślin nie powinna być co roku uprawiana w tym samym miejscu, ponieważ w pewnym momencie osiągnie się bardzo mizerne plony. Trzeba pamiętać, że wprowadzenie płodozmianu było bardzo ważnym, praktycznie przełomowym momentem w historii ludzkości. Wcześniej stosowano trójpolówkę, a przed nią dwupolówkę. Przy tych systemach można było wyprodukować o wiele mniej żywności, niż stosując płodozmian. Wprowadzenie go oraz nowe metody uprawy przyczyniły się do znacznego zwiększenia produkcji żywności.

Przy jakichkolwiek wątpliwościach dotyczących uprawy, zabiegów, nawożenia itp., warto sięgnąć po literaturę fachową, pisaną przez naukowców. Wiele ciekawych rzeczy i tajemnic, jakie wciąż kryje rolnictwo i ogrodnictwo można również znaleźć w prasie specjalistycznej i w internecie. Dzięki gruntownej wiedzy szansa, że nie popełni się błędów jest większa.