Jakie nawozy?

Interesuje Cie ogrodnictwo i chciałbyś jak najlepiej zadbać o swój ogród, aby pięknie się prezentował i pozwalał przyjemnie spędzać czas wiosną oraz latem?

Aby ogród odwdzięczył się pięknym wyglądem, dobrze jest zainwestować w nawozy. Idealnie gdy do każdego gatunku roślin nabędziemy osobny, specjalnie dla niego dedykowany rodzaj nawozu: w ten sposób mamy pewność, że każda z naszych roślin ogrodowych dostanie składniki mineralne, których najbardziej potrzebuje, bowiem każda roślina ma inne potrzeby. Inny skład prezentują nawozy do róż, a inny – na przykład do borówek czy hortensji. Rośliny, które wzmocnimy środkami specjalnie do nich przeznaczonymi, z pewnością odwdzięczą się pięknym wyglądem przez cały sezon. Takie preparaty są inwestycją w przyszłość, bowiem dobrze wzmocnione rośliny lepiej i szybciej rosną, mocniej się ukorzeniają i stają się znacznie silniejsze, w kolejnych latach wymagając coraz mniej zaangażowania z naszej strony.

Jeśli jednak nie chcemy inwestować dużo pieniędzy w nawozy (zakup kilku czy kilkunastu opakowań z różnymi nawozami, bez gwarancji ich wykorzystania w ciągu sezonu, wiąże się z dość dużym wydatkiem) lub nie mamy miejsca na przechowywanie kilku kartonów, możemy również kupić nawóz uniwersalny. Zawiera on składniki mineralne, których z pewnością potrzebują wszystkie rośliny i choć nie jest konkretnie nakierowany na potrzeby jednego gatunku, daje pewność że każda bez wyjątku roślina ogrodowa skorzysta z niego. Jego zaletą jest także fakt, że można go zastosować również do trawnika – dlatego mamy pewność, że nic się nie zmarnuje.

Dostępne są także różnego rodzaju ekologiczne preparaty do nawożenia.

Środki ochrony roślin są przydatne szczególnie na początku sezonu, gdy osłabione po okresie jesienno-zimowym rośliny łatwiej zapadają na różne choroby oraz częściej są atakowane przez pasożyty.

Środki ochronne są dostępne w różnych formach, między innymi sprayów do oprysku czy preparatów do podsypywania gleby. Pamiętaj, aby każdy środek stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce, bowiem inaczej nie przyniesie on zamierzonych efektów. Istotną kwestią jest również prawidłowe przechowywanie – środki ochrony roślin trzymane na przykład w zbyt niskiej lub wysokiej temperaturze czy wyeksponowane na światło słoneczne tracą swoje właściwości i nie działają już na nasze rośliny ochronnie.