Wiosna w ogrodzie

Zanim na dobre wybuchnie wiosenne przebudzenie, ogrodnicy (ci profesjonalni oraz indywidualni) planują, jakie rośliny w tym roku znajdą się w ich ogrodach i na balkonach.

Planowanie w ogrodnictwie ma zasadniczy wpływ na ilość i jakość uzyskanych sadzonek. Każda roślina posiada swój proces wzrostu. Zaczyna się od wysiania nasion, a kończy na przekwitaniu i zbieraniu kolejnych nasion na następny rok.

Już w styczniu wielu ogrodników przegląda tzw. kalendarze wysiewów. Znajdują się tam informacje o tym, które rośliny wysiewa się najwcześniej i kiedy można spodziewać się pierwszego kiełkowania. Przy planowaniu wysiewów istotną sprawą jest kiedy dana roślina będzie kwitła. Na jednej przestrzeni powinny się znaleźć kwiaty, które kwitną już wiosną, te które mają kolorowe kwiaty przez większość lata oraz późno kwitnące. W takim układzie nasze rabatki będą przez cały sezon kolorowe. Od wczesnej wiosny po późną jesień.

Do wysiewów potrzebne są pojemniki z dziurkami na dnie (konieczne do odpływu nadmiaru wody w doniczce), podstawki pod doniczki, zraszacz, specjalna ziemia do wysiewów oraz oczywiście nasiona.

Po okresie kiełkowania, gdy nasze sadzonki są już wystarczająco duże i silne przychodzi czas na przesadzanie sadzonek do większych, docelowych pojemników bądź rabat ogrodowych. To bardzo ważny i trudny etap w uprawie roślin. Należy zapewnić naszym sadzonkom jak najlepsze warunki. Niektóre gatunki kwiatów i warzyw będą wymagały od nas przerywania, na mniejsze kępki. Chcąc ułatwić adaptację naszych sadzonek w nowej doniczce warto do ziemi dodać ukorzeniacz. Ukorzeniacz pozwala na równe tempo wzrostu rośliny oraz zapewnia jej wszystkie minerały potrzebne na tym etapie.

Warto, by te dwa wyżej wymienione etapy odbywały się w warunkach szklarniowych, domowych bądź pod przykryciem. Dopiero gdy przychodzi właściwa pora możemy wystawić rośliny na balkon czy do ogrodu. Nie róbmy tego zbyt szybko. Przez kilka dni ustawiajmy sadzonki na dworze w ciągu dnia, a na noc znów chowajmy. Dopiero gdy roślinki przyzwyczają się do nowego otoczenia należy wystawić je na dwór na stałe.

Rozmnażanie roślin wiąże się również ze zbieraniem nasion po okresie kwitnienia. Każda roślina ma inne kwiaty, owoce i nasiona. jedna będą bardzo drobne inna patyczkowate a jeszcze inne przybiorą postać pestki. Wszystkie zebrane nasiona muszą być wysuszone i przechowywane (najlepiej w papierowych woreczkach) w suchym i ciemnym miejscu.