|
mgr Bożena Rakowska (nauczyciel języka polskiego)
mgr Beata Kusiak (nauczyciel-bibliotekarz)
Konspekt lekcji przedmiotowo-bibliotecznej
w kl. II e z Gimnazjum nr 3
im. H. Sienkiewicza w Starachowicach
przeprowadzonej
w Bibliotece Pedagogicznej
w Starachowicach,
dnia 9 czerwca 2005 roku
Starachowice, 9 czerwca 2005
Edukacja czytelnicza i medialna ma przygotować uczniów do korzystania z różnych źródeł informacji, segregowania i krytycznego ich odbioru. Główne treści programowe edukacji czytelniczej i medialnej w klasie II gimnazjum dotyczą m. in. wartości informacyjnych różnych typów wydawnictw, rozpoznawania źródeł informacji i korzystania z nich, korzystanie z warsztatu informacyjnego biblioteki, notowanie i gromadzenie informacji. Uczniowie klasy II e uczestniczyli już w lekcjach bibliotecznych prowadzonych przez nauczycielki-bibliotekarki z naszego gimnazjum.
Poniższy konspekt dotyczy lekcji przedmiotowo-bibliotecznej, zrealizowanej w ramach języka polskiego i zajęć bibliotecznych, przeprowadzonej przez nauczyciela przedmiotu i nauczyciela-bibliotekarza w Bibliotece Pedagogicznej w Starachowicach.
Konspekt lekcji
Temat: Kształtowanie umiejętności poszukiwania informacji.
Cele lekcji:
1. prezentacja placówki,
2. ukazanie możliwości, jakimi dysponuje biblioteka pedagogiczna (zbiory, warsztat informacyjny),
3. ćwiczenie umiejętności posługiwania się warsztatem pomocniczym biblioteki,
4. umiejętne korzystanie z wydawnictw informacyjnych i gromadzenie potrzebnych informacji na dany temat.
Po lekcji uczeń umie:
1. korzystać z warsztatu informacyjnego biblioteki (katalogi: alfabetyczny i rzeczowy) przy wyszukiwaniu potrzebnych informacji,
2. wymienić źródła informacji znajdujące się w bibliotece.
Po lekcji uczeń potrafi:
1. skorzystać z księgozbioru podręcznego czytelni (słowników, encyklopedii),
2. odnaleźć w katalogu odpowiednią pozycję książkową,
3. wskazać różnice między biblioteką szkolną i pedagogiczną,
4. samodzielnie wyszukać informację.
Po lekcji uczeń rozumie:
1. potrzebę doskonalenia umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji,
2. znaczenie umiejętności korzystania z zasobów bibliotecznych.
Metody: pogadanka z elementami wykładu, praca z katalogami (alfabetycznym i rzeczowym), ćwiczenia praktyczne - praca w grupach.
Formy: praca indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Czas zajęć: 90 minut.
Miejsce lekcji: czytelnia Biblioteki Pedagogicznej w Starachowicach.
Odpowiedzialni za przebieg lekcji: nauczyciel języka polskiego - mgr Bożena Rakowska i nauczyciel-bibliotekarz - mgr Beata Kusiak.
Przebieg lekcji:
1. powitanie,
2. zaprezentowanie celów i tematu lekcji przez nauczyciela polonistę
(zwrócenie uwagi na realizację tematu w ramach edukacji czytelniczej
i medialnej),
3. prezentacja biblioteki przez nauczyciela-bibliotekarza: krótka historia instytucji, omówienie głównych zadań biblioteki (gromadzenie, opracowanie, udostępnianie).
4. zapoznanie z warsztatem informacyjnym biblioteki,
5. omówienie budowy karty katalogowej,
6. zwrócenie uwagi na układ książek na półkach i jego wpływ na sposób
korzystania z księgozbioru,
7. krótka charakterystyka materiałów gromadzonych w bibliotece,
8. krótka informacja na temat czasopism dostępnych w czytelni,
9. losowanie przez uczniów wizytówek z numerami grup (pięć grup
po pięć osób),
10. rozdanie przez polonistkę liderom grup kart z poleceniami
przygotowanymi przez nauczycielki:
Grupa I: Z katalogu alfabetycznego wypisz cztery tytuły książek H. Sienkiewicza wraz z sygnaturami.
Grupa II: Z jakich elementów składa się karta katalogowa książki (na dowolnym przykładzie)?
Grupa III: Wskaż różnice między biblioteką pedagogiczna i szkolną.
Grupa IV: Czym różni się katalog alfabetyczny od rzeczowego?
Grupa V: Z kartoteki zagadnieniowej wypisz kilka tytułów artykułów z czasopism dotyczących dowolnych utworów H. Sienkiewicza.
11. zaprezentowanie przez liderów wyników pracy poszczególnych grup,
12. podsumowanie: zwrócenie przez nauczyciela-polonistę uwagi na to,
jak ważne jest wdrażanie do samodzielnej pracy, umiejętność
korzystania z nowego warsztatu pracy naukowej, jakim jest biblioteka
pedagogiczna,
Ewaluacja:
13. ocena pracy uczniów przez nauczycieli,
14. ocena zajęć przez uczniów (w skali od 1 do 6),
15. podziękowanie za uczestnictwo w zajęciach.
Po dwóch jednostkach lekcyjnych uczniowie będą rozmawiać z nauczycielami na temat nowych doświadczeń, zadawać pytania, zwiedzać bibliotekę, aby bliżej poznać jej księgozbiór).
Dział: Edukacja czytelnicza i medialna |